| Manufacturer Part Number: | 1N4739A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4739A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4739A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4739A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4739A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4739A BK is new and unused, you can buy 1N4739A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4739A BK.
| IULHK111-1-42-20.0-01 | CIR BRKR MAG-HYDR 20A LEVER | IULHK111-1-42-20.0-01.pdf | |
| JJS-60 | FUSE CRTRDGE 60A 600VAC NON STD | JJS-60.pdf | |
| GBA35DTKH | CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD | GBA35DTKH.pdf | |
| 5819SMG/TR13 | Diode Schottky 40V 1A Surface Mount DO-215AA | 5819SMG/TR13.pdf | |
| VS-ST330C16C0 | SCR 1600V 1420A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB (E-Puk) | VS-ST330C16C0.pdf | |
| C783CP | SCR Module 3000V 2826A Single Chassis Mount TO-200AF | C783CP.pdf | |
| ADC08100CIMTC/NOPB | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Folding Interpolating 24-TSSOP | ADC08100CIMTC/NOPB.pdf | |
| 73L5R47J | RES SMD 0.47 OHM 5% 1/2W 1210 | 73L5R47J.pdf | |
| RLP73N1ER43JTD | RES SMD 0.43 OHM 5% 1/8W 0402 | RLP73N1ER43JTD.pdf | |
| CN0967C24A43P6Y040 | 26500 43C 23#20 20#16 P RECP A | CN0967C24A43P6Y040.pdf | |
| 3-641221-7 | 7 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26 AWG | 3-641221-7.pdf | |
| 93216-442HLF | 42 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 93216-442HLF.pdf | |
| 801-87-003-40-002101 | 3 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 801-87-003-40-002101.pdf | |
| EXB-H6V103J | RES ARRAY 3 RES 10K OHM 6SSIP | EXB-H6V103J.pdf | |
| CMF5560K400BEEA70 | RES 60.4K OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF5560K400BEEA70.pdf |