| Manufacturer Part Number: | 1N4738A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4738A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4738A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4738A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4738A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4738A G is new and unused, you can buy 1N4738A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4738A G.
| CWR26HC336MCFB | 33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2214 (5634 Metric) 800 mOhm 0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm) | CWR26HC336MCFB.pdf | |
| HM2P07PNJ1U0GL | 110 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | HM2P07PNJ1U0GL.pdf | |
| ESM08DRSD-S273 | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | ESM08DRSD-S273.pdf | |
| CM900DU-24NF | IGBT Module Half Bridge 1200V 900A 2550W Chassis Mount Module | CM900DU-24NF.pdf | |
| PIC16C54-LPE/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 40kHz 768B (512 x 12) OTP 20-SSOP | PIC16C54-LPE/SS.pdf | |
| ISL9230IRZ-T | IC BATT CHRGR LIION 1CELL 16TQFN | ISL9230IRZ-T.pdf | |
| MAX6375UR28+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | MAX6375UR28+T.pdf | |
| LN513YK | Character LED Display Module Amber 7-Segment 1 Character Common Cathode 2.2V 20mA 0.748" H x 0.394" W x 0.217" D (19.00mm x 10.00mm x 5.50mm) 14-DIP | LN513YK.pdf | |
| MYQ4Z-02 DC100/110 | RELAY GP 4PDT 100/110VDC PCB | MYQ4Z-02 DC100/110.pdf | |
| DJT10E23-55JB | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | DJT10E23-55JB.pdf | |
| 1564411-2 | SLIDE,TAB HOUSING | 1564411-2.pdf | |
| 81050-600C07-RB | 50 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 81050-600C07-RB.pdf | |
| 1318751-4 | 80 Positions Receptacle Connector 0.087" (2.20mm) Through Hole, Right Angle Gold | 1318751-4.pdf | |
| 766141151G | RES ARRAY 13 RES 150 OHM 14SOIC | 766141151G.pdf |