| Manufacturer Part Number: | 1N4737A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4737A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4737A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4737A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4737A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4737A,133 is new and unused, you can buy 1N4737A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4737A,133.
| VJ0402D1R6CLCAJ | 1.6pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D1R6CLCAJ.pdf | |
| RBA15DTAN | CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD | RBA15DTAN.pdf | |
| PI60-04-FPIZ | 125nH Unshielded Inductor 55A 0.5 mOhm Max 2-SMD | PI60-04-FPIZ.pdf | |
| TPS2592BLDRCR | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 10-VSON (3x3) | TPS2592BLDRCR.pdf | |
| MAX6467XS26D3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-4 | MAX6467XS26D3+T.pdf | |
| REC10-4812D/H2/M | DC/DC CONVERTER +/-12V 416MA 10W | REC10-4812D/H2/M.pdf | |
| VE-B5Y-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VE-B5Y-MX-F3.pdf | |
| VEL18US150-US-JA | 15V 18W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | VEL18US150-US-JA.pdf | |
| BACC63BN12-3S8 | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | BACC63BN12-3S8.pdf | |
| CTVP00RW-19-88SB-S35AD | 88 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTVP00RW-19-88SB-S35AD.pdf | |
| GSTJ5EUB-RD | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) Straight Unshielded Cat5e | GSTJ5EUB-RD.pdf | |
| HG03305000J0G | 3 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | HG03305000J0G.pdf | |
| 4114R-3-331/681LF | RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14DIP | 4114R-3-331/681LF.pdf |