| Manufacturer Part Number: | 1N4736A_NT50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4736A_NT50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4736A_NT50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4736A_NT50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4736A_NT50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4736A_NT50A is new and unused, you can buy 1N4736A_NT50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4736A_NT50A.
| PM200DVA120 | Power Driver Module IGBT 1 Phase Inverter 1200V 200A Module | PM200DVA120.pdf | |
| MPSA63RLRPG | TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO-92 | MPSA63RLRPG.pdf | |
| IRLR7833CPBF | MOSFET N-CH 30V 140A DPAK | IRLR7833CPBF.pdf | |
| LQP03HQ1N6B02D | 1.6nH Unshielded Thin Film Inductor 1A 50 mOhm Max 0201 (0603 Metric) | LQP03HQ1N6B02D.pdf | |
| 1840R-05G | 390nH Unshielded Molded Inductor 1.86A 80 mOhm Max Axial | 1840R-05G.pdf | |
| MC68334GFC16 | CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 16MHz ROMless 132-PQFP (24.13x24.13) | MC68334GFC16.pdf | |
| TVP00RL-19-35HN | 66 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00RL-19-35HN.pdf | |
| 1580539 | HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY | 1580539.pdf | |
| 3-644044-9 | 9 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28 AWG | 3-644044-9.pdf | |
| 0193181012 | Terminal Connector Rectangular Standard 250-300 MCM (kcmil) 1/2 Stud | 0193181012.pdf | |
| Y5076V0314QV0L | RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL | Y5076V0314QV0L.pdf | |
| RSF2FT100R | RES MO 2W 100 OHM 1% AXIAL | RSF2FT100R.pdf | |
| CMF55R67000GLBF | RES .67 OHM 1/2W 2% AXIAL | CMF55R67000GLBF.pdf |