| Manufacturer Part Number: | 1N4736A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 13990 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4736A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4736A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4736A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4736A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4736A,133 is new and unused, you can buy 1N4736A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4736A,133.
| VJ0402D1R0DLBAP | 1pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D1R0DLBAP.pdf | |
| MKP383251100JFM2B0 | 5100pF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | MKP383251100JFM2B0.pdf | |
| EEM28DRMD | CONN EDGECARD 56POS .156 WW | EEM28DRMD.pdf | |
| P1330R-683G | 68µH Unshielded Inductor 384mA 1.02 Ohm Max Nonstandard | P1330R-683G.pdf | |
| LTC1644CGN#TRPBF | Hot Swap Controller 4 Channel CompactPCI™ 20-SSOP | LTC1644CGN#TRPBF.pdf | |
| HLMP-FW66-LP000 | White, Cool LED Indication - Discrete 3.2V Radial | HLMP-FW66-LP000.pdf | |
| PTN0402E2491BST1 | RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/20W 0402 | PTN0402E2491BST1.pdf | |
| ACC06F14S-6P-003 | AC 6C 6#16S PIN PLUG | ACC06F14S-6P-003.pdf | |
| D38999/26JC98BD | CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT | D38999/26JC98BD.pdf | |
| 1-146510-1 | 22 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 1-146510-1.pdf | |
| 832-80-096-30-001101 | 96 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Tin | 832-80-096-30-001101.pdf | |
| 20021323-00068T8LF | 68 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 20021323-00068T8LF.pdf |