| Manufacturer Part Number: | 1N4735A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 11919 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4735A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4735A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4735A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4735A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4735A is new and unused, you can buy 1N4735A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4735A.
| UUE1C102MNS1MS | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUE1C102MNS1MS.pdf | |
| VJ0603D5R1CXXAP | 5.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D5R1CXXAP.pdf | |
| M39003/09-0265/HSD | 47µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35V Axial 110 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-0265/HSD.pdf | |
| ECA31DCMS | CONN EDGECARD 62POS .125" | ECA31DCMS.pdf | |
| RGL41MHE3/97 | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO213AB | RGL41MHE3/97.pdf | |
| UFS530GE3/TR13 | Diode Standard 300V 5A Surface Mount DO-215AB | UFS530GE3/TR13.pdf | |
| S0402-10NG2E | 10nH Unshielded Wirewound Inductor 475mA 210 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | S0402-10NG2E.pdf | |
| FDY6342L | IC LOAD SWITCH 8V -0.83A SC89-6 | FDY6342L.pdf | |
| ERA-2ARC8061X | RES SMD 8.06K OHM 1/16W 0402 | ERA-2ARC8061X.pdf | |
| RT0805FRE0745R3L | RES SMD 45.3 OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRE0745R3L.pdf | |
| 951434-8060806-AR | 34 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole | 951434-8060806-AR.pdf | |
| OSTKH100551 | 10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.250" (6.35mm) Through Hole | OSTKH100551.pdf | |
| 61853-1 | Ring Terminal Connector Circular 16-18 AWG Crimp, Piercing | 61853-1.pdf | |
| RG1005P-4640-B-T1 | RES SMD 464 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005P-4640-B-T1.pdf |