| Manufacturer Part Number: | 1N4733A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4733A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4733A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4733A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4733A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4733A,133 is new and unused, you can buy 1N4733A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4733A,133.
| 170M5245 | FUSE SQ 550A 1.3KVAC RECTANGULAR | 170M5245.pdf | |
| M15KP30CA | TVS DIODE 30VWM 50.7VC DO204AR | M15KP30CA.pdf | |
| 502JBF-ADAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 8.9mA Enable/Disable | 502JBF-ADAF.pdf | |
| 1025R-64F | 68µH Unshielded Molded Inductor 92mA 6.7 Ohm Max Axial | 1025R-64F.pdf | |
| MAX4611ESD | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 14-SO | MAX4611ESD.pdf | |
| MIC5891BWM TR | IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 16SOIC | MIC5891BWM TR.pdf | |
| 2390331500 | DATALAMP HOLDER W/COLLAR TURRET | 2390331500.pdf | |
| VE-JW2-IY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VE-JW2-IY-F3.pdf | |
| ERA-1AEB4220C | RES SMD 422 OHM 0.1% 1/20W 0201 | ERA-1AEB4220C.pdf | |
| CA3100E36-3PB15 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3100E36-3PB15.pdf | |
| AWP 10-7240-T | 10 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold | AWP 10-7240-T.pdf | |
| 20020037-G051B01LF | 5 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 20020037-G051B01LF.pdf |