| Manufacturer Part Number: | 1N4731A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.3V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4731A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4731A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4731A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4731A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4731A G is new and unused, you can buy 1N4731A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4731A G.
| VJ0805D101KLBAR | 100pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D101KLBAR.pdf | |
| QXP2G154KRPT | 0.15µF Film Capacitor 160V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.827" L x 0.339" W (21.00mm x 8.60mm) | QXP2G154KRPT.pdf | |
| FCP1913H563J-E2 | 0.056µF Film Capacitor 50V Polyphenylene Sulfide (PPS) 1913 (4833 Metric) 0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm) | FCP1913H563J-E2.pdf | |
| P6KE12 | TVS DIODE 10.2VWM 17.54VC DO15 | P6KE12.pdf | |
| HCC20DRXH | CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD | HCC20DRXH.pdf | |
| VI-J4Y-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VI-J4Y-EY-F4.pdf | |
| HC3-HP-AC6V | General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 6VAC Coil Through Hole | HC3-HP-AC6V.pdf | |
| AQW284EHA | Solid State Relay DPST (2 Form A) 8-SMD (0.300", 7.62mm) | AQW284EHA.pdf | |
| RBB11DHHN | CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD | RBB11DHHN.pdf | |
| PTG06A-22-55SX | 55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PTG06A-22-55SX.pdf | |
| RJHSEE38R | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded | RJHSEE38R.pdf | |
| CES-135-01-T-D | 70 Position Receptacle Connector Tin 0.100" (2.54mm) Through Hole | CES-135-01-T-D.pdf | |
| 1709694 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.400" (10.16mm) Through Hole | 1709694.pdf | |
| MNHU14-250DMIK | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated Heat Shrink | MNHU14-250DMIK.pdf | |
| 9T04021A20R5BBHF3 | RES SMD 20.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 | 9T04021A20R5BBHF3.pdf |