| Manufacturer Part Number: | 1N4730A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 18027 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.9V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4730A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4730A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.9V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4730A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4730A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4730A is new and unused, you can buy 1N4730A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4730A.
| WYO252MCMBLCKR | 2500pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | WYO252MCMBLCKR.pdf | |
| STM32F411RCT6 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F4 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | STM32F411RCT6.pdf | |
| ML610Q431-NNNTCZ03A | nX-U8/100 ML610400 Microcontroller IC 8-Bit 4.2MHz 64KB (32K x 16) FLASH 144-LQFP (20x20) | ML610Q431-NNNTCZ03A.pdf | |
| ISL32453EIUZ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-MSOP | ISL32453EIUZ.pdf | |
| MAX6865UK41D2L+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK41D2L+T.pdf | |
| VE-2TN-MY-S | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VE-2TN-MY-S.pdf | |
| ERJ-6BQJ1R6V | RES SMD 1.6 OHM 5% 1/3W 0805 | ERJ-6BQJ1R6V.pdf | |
| CR1206-FX-24R9ELF | RES SMD 24.9 OHM 1% 1/4W 1206 | CR1206-FX-24R9ELF.pdf | |
| TV07DZ-11-35SD-LC | TV 13C 13#22D SKT J/N RECP | TV07DZ-11-35SD-LC.pdf | |
| 1905463 | TERM BLOCK | 1905463.pdf | |
| TNPW1210169KBEEA | RES SMD 169K OHM 0.1% 1/3W 1210 | TNPW1210169KBEEA.pdf | |
| 9T08052A5231FBHFT | RES SMD 5.23K OHM 1% 1/8W 0805 | 9T08052A5231FBHFT.pdf | |
| MBB02070C1421DC100 | RES 1.42K OHM 0.6W 0.5% AXIAL | MBB02070C1421DC100.pdf |