| Manufacturer Part Number: | 1N4729A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4729A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4729A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4729A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4729A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4729A_T50A is new and unused, you can buy 1N4729A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4729A_T50A.
| 515D226M100BB8PE3 | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D226M100BB8PE3.pdf | |
| 16ZLH2700MEFC12.5X30 | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16ZLH2700MEFC12.5X30.pdf | |
| CL10C140JB8NNNC | 14pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C140JB8NNNC.pdf | |
| 03452LS2X | FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT | 03452LS2X.pdf | |
| MDL-V-1-2/10-R | FUSE GLASS 1.2A 250VAC 3AB 3AG | MDL-V-1-2/10-R.pdf | |
| 533935-4 | HDI PIN ASSY 4 ROW 200 POS | 533935-4.pdf | |
| AD9690BCPZRL7-1000 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 64-LFCSP-WQ (9x9) | AD9690BCPZRL7-1000.pdf | |
| IS42S16320D-7TLI-TR | IC SDRAM 512M 143MHZ 54TSOP | IS42S16320D-7TLI-TR.pdf | |
| AML51-D11GG | BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY | AML51-D11GG.pdf | |
| XPLAWT-00-0000-000LV40F4 | LED Lighting XLamp® XP-L White, Neutral 4750K 2.95V 1.05A 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPLAWT-00-0000-000LV40F4.pdf | |
| ARS34A03 | RELAY E LAYOUT, REVERSED CONTACT | ARS34A03.pdf | |
| TV06RW-25-4HC | 56 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06RW-25-4HC.pdf | |
| 52273 | Ring Terminal Connector 4 Stud Circular 22 AWG Crimp | 52273.pdf |