| Manufacturer Part Number: | 1N4729A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 12835 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4729A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4729A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4729A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4729A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4729A is new and unused, you can buy 1N4729A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4729A.
| MKT1813322256R | 0.022µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Axial 0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm) | MKT1813322256R.pdf | |
| M39003/09-0284/HSD | 22µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 160 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-0284/HSD.pdf | |
| 3120-F32G-P7T1-D01X-18A | CIR BRKR THRM 18A 250VAC 50VDC | 3120-F32G-P7T1-D01X-18A.pdf | |
| BZW50-27B | TVS DIODE 27VWM 62VC R6 | BZW50-27B.pdf | |
| TPSMP43-E3/84A | TVS DIODE 34.8VWM DO220AA | TPSMP43-E3/84A.pdf | |
| 405I35D40M00000 | 40MHz ±30ppm Crystal 18pF 50 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 405I35D40M00000.pdf | |
| 2SA2126-S-TL-E | TRANS PNP 50V 3A | 2SA2126-S-TL-E.pdf | |
| XCV600E-6BG432C | IC FPGA 316 I/O 432MBGA | XCV600E-6BG432C.pdf | |
| HCPL-090J-000E | General Purpose Digital Isolator 2500Vrms 4 Channel 110MBd 15kV/µs CMTI 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | HCPL-090J-000E.pdf | |
| RC0603DR-07137KL | RES SMD 137K OHM 0.5% 1/10W 0603 | RC0603DR-07137KL.pdf | |
| CA3100E28-21PZBF80-05 | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3100E28-21PZBF80-05.pdf | |
| ATSC4CL14 | SHORT LINK COMB INSUL DIN 4POLE | ATSC4CL14.pdf | |
| ERJ-S08F1241V | RES SMD 1.24K OHM 1% 1/4W 1206 | ERJ-S08F1241V.pdf |