| Manufacturer Part Number: | 1N456A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 16980 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 30V 500MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N456A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N456A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25nA @ 25V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N456A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N456A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N456A is new and unused, you can buy 1N456A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N456A.
| EBC30DRYH-S13 | CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND | EBC30DRYH-S13.pdf | |
| IRF730 | MOSFET N-CH 400V 5.5A TO-220 | IRF730.pdf | |
| DF2437FV | H8S/2600 H8® H8S/2400 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 256KB (256K x 8) FLASH 128-QFP (14x20) | DF2437FV.pdf | |
| AT28LV010-25TC | IC EEPROM 1MBIT 250NS 32TSOP | AT28LV010-25TC.pdf | |
| ISL6740IV-T | Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP | ISL6740IV-T.pdf | |
| VI-21B-EW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VI-21B-EW-F3.pdf | |
| VE-B0L-MX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-B0L-MX-F1.pdf | |
| CA3100E16-10P15 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3100E16-10P15.pdf | |
| TV07DT-25-7SB | 99 (97 + 2 Coax) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TV07DT-25-7SB.pdf | |
| D38999/26JJ8PD | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26JJ8PD.pdf | |
| 22-28-4126 | 12 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 22-28-4126.pdf | |
| CRCW060382R0JNEB | RES SMD 82 OHM 5% 1/10W 0603 | CRCW060382R0JNEB.pdf | |
| RN60E4021FRE6 | RES 4.02K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60E4021FRE6.pdf |