| Manufacturer Part Number: | 1N4558A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.3V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4558A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4558A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 0.16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 500mV | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4558A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4558A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4558A is new and unused, you can buy 1N4558A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4558A.
| C1812C102JBGACTU | 1000pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812C102JBGACTU.pdf | |
| ECC35DREI-S13 | CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND | ECC35DREI-S13.pdf | |
| EP2C20AF484I8N | IC FPGA 315 I/O 484FBGA | EP2C20AF484I8N.pdf | |
| IR2108SPBF | IC DRIVER HALF BRIDGE 8SOIC | IR2108SPBF.pdf | |
| R1S-0512 | CONV DC/DC 1W 12V OUT SMD | R1S-0512.pdf | |
| V48C15E150BL2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | V48C15E150BL2.pdf | |
| VI-24P-CV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W | VI-24P-CV-F1.pdf | |
| VE-2WX-MV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W | VE-2WX-MV-B1.pdf | |
| ACC30DRAH | CONN EDGECARD 60POS .100 R/A DIP | ACC30DRAH.pdf | |
| 553258-1 | Adapter Connector D-Sub, 50, Centronic, Female To D-Sub, 50, Centronic, Male Free Hanging (In-Line) | 553258-1.pdf | |
| 416-83-238-41-006101 | 38 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 416-83-238-41-006101.pdf | |
| RG1608P-182-W-T5 | RES SMD 1.8KOHM 0.05% 1/10W 0603 | RG1608P-182-W-T5.pdf | |
| MRS16000C3321FCT00 | RES 3.32K OHM 0.4W 1% AXIAL | MRS16000C3321FCT00.pdf |