| Manufacturer Part Number: | 1N4448_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 200mA Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4448_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4448_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 75V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4448_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4448_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4448_T50A is new and unused, you can buy 1N4448_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4448_T50A.
| UCD1H100MC6LGS | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1H100MC6LGS.pdf | |
| SR121A101JAR | 100pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm) | SR121A101JAR.pdf | |
| GBB60DYFR | CONN EDGECARD .050" 60POS SMD | GBB60DYFR.pdf | |
| ICS581G-01I | IC CLK MUX GLITCH FREE 16-TSSOP | ICS581G-01I.pdf | |
| 8N3QV01EG-0084CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 669.3266MHz, 622.08MHz, 669.3266MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0084CDI8.pdf | |
| ST16C1551CQ48-F | IC UART FIFO 16B 48TQFP | ST16C1551CQ48-F.pdf | |
| OPA170AIDBVT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA170AIDBVT.pdf | |
| MCP616T-I/SN | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MCP616T-I/SN.pdf | |
| VI-JV3-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VI-JV3-EY-F2.pdf | |
| MS3106A36-5S | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3106A36-5S.pdf | |
| CN1021A22G32P7Y040 | 26500 26#20 6#12 P BY RECP LC | CN1021A22G32P7Y040.pdf | |
| 1742260000 | 18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 225° Free Hanging (In-Line) | 1742260000.pdf | |
| RC2512FK-0732K4L | RES SMD 32.4K OHM 1% 1W 2512 | RC2512FK-0732K4L.pdf | |
| RP73D2A487KBTDF | RES SMD 487K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A487KBTDF.pdf |