| Manufacturer Part Number: | 1N4372A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4372A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4372A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 29 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4372A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4372A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4372A_T50A is new and unused, you can buy 1N4372A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4372A_T50A.
| LPX561M350H7P3 | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX561M350H7P3.pdf | |
| AQ11EA360FA1WE | 36pF 150V Ceramic Capacitor A 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ11EA360FA1WE.pdf | |
| LNRK009.T | FUSE CARTRIDGE 9A 250VAC/125VDC | LNRK009.T.pdf | |
| 10113947-P0C-70B | XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK | 10113947-P0C-70B.pdf | |
| MP86961DU-LF-P | IC HALF-BRIDGE DRVR PWM QFN | MP86961DU-LF-P.pdf | |
| XC6121F741ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121F741ER-G.pdf | |
| DAC9881EVM | DAC9881 18 Bit Digital to Analog Converter (DAC) Evaluation Board | DAC9881EVM.pdf | |
| JTG06RT-14-4PC-023 | JT 4C 4#12 PIN GRND PLUG | JTG06RT-14-4PC-023.pdf | |
| FTSH-136-01-L-MT | 72 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle; Through Hole Gold | FTSH-136-01-L-MT.pdf | |
| 431303-10-0 | 10 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 431303-10-0.pdf | |
| 1765878 | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1765878.pdf | |
| LCAX2-38F-E | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 2 AWG 3/8 Stud | LCAX2-38F-E.pdf | |
| AC2010FK-071K27L | RES SMD 1.27K OHM 1% 3/4W 2010 | AC2010FK-071K27L.pdf |