| Manufacturer Part Number: | 1N4371A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 2.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4371A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4371A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 75µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4371A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4371A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4371A is new and unused, you can buy 1N4371A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4371A.
| EBC06DTMS | CONN EDGECARD 12POS .100" | EBC06DTMS.pdf | |
| UNR31A300L | TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 | UNR31A300L.pdf | |
| 105-103F | 10µH Unshielded Inductor 130mA 5.6 Ohm Max 2-SMD | 105-103F.pdf | |
| R5F212A7SNFP#V2 | R8C R8C/2x/2A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F212A7SNFP#V2.pdf | |
| AT49BV001-90TI | IC FLASH 1MBIT 90NS 32TSOP | AT49BV001-90TI.pdf | |
| NHD-0224BZ-FSW-GBW | Character LCD Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 116.00mm x 37.00mm x 13.50mm | NHD-0224BZ-FSW-GBW.pdf | |
| VI-21L-EX-S | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VI-21L-EX-S.pdf | |
| VI-23K-CW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VI-23K-CW-B1.pdf | |
| ERJ-2GEJ395X | RES SMD 3.9M OHM 5% 1/10W 0402 | ERJ-2GEJ395X.pdf | |
| RLP73M1ER075FTDF | RES SMD 0.075 OHM 1% 1/8W 0402 | RLP73M1ER075FTDF.pdf | |
| 97-3107A22-14SY | AB 19C 19#16 SKT PLUG | 97-3107A22-14SY.pdf | |
| MMCX-BPJ-066(40) | MMCX Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Solder | MMCX-BPJ-066(40).pdf | |
| 696711-1 | Ring Terminal Connector 3/8 Stud Angled - 45° 1/0 AWG Crimp | 696711-1.pdf | |
| CRCW08056K20JNTC | RES SMD 6.2K OHM 5% 1/8W 0805 | CRCW08056K20JNTC.pdf |