| Manufacturer Part Number: | 1N4152_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 40V 200mA Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4152_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4152_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 20mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4152_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4152_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4152_T50A is new and unused, you can buy 1N4152_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4152_T50A.
| VJ0805D391GLXAT | 390pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D391GLXAT.pdf | |
| SMBJ170A-13-F | TVS DIODE 170VWM 275VC SMB | SMBJ170A-13-F.pdf | |
| 1.5KE180-E3/54 | TVS DIODE 146VWM 258VC 1.5KE | 1.5KE180-E3/54.pdf | |
| MAX5130BEEE | 13 Bit Digital to Analog Converter 1 16-QSOP | MAX5130BEEE.pdf | |
| XR68C681P | IC UART CMOS DUAL 40DIP | XR68C681P.pdf | |
| MAX6384XS29D4+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6384XS29D4+T.pdf | |
| 98000341747 | BOX, M2467PW | 98000341747.pdf | |
| MI-J7R-IZ | CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 25W | MI-J7R-IZ.pdf | |
| CRG0402J220K | RES SMD 220K OHM 5% 1/16W 0402 | CRG0402J220K.pdf | |
| D38999/26FB5PB-LC | 5 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26FB5PB-LC.pdf | |
| PT07SE-18-5S(SR)LC | 5 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Strain Relief | PT07SE-18-5S(SR)LC.pdf | |
| DAMP-3X3P-J-K87 | 3 (Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DAMP-3X3P-J-K87.pdf | |
| CRCW06033R83FNEA | RES SMD 3.83 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06033R83FNEA.pdf | |
| CRCW08057R15FNTA | RES SMD 7.15 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW08057R15FNTA.pdf |