| Manufacturer Part Number: | 1N4148_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4148_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4148_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 10mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 75V | |
| Capacitance @ Vr, F | 4pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4148_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4148_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4148_T50A is new and unused, you can buy 1N4148_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4148_T50A.
| 0031.1611 | FUSEHOLDER CAP 5X20 SLOT PNL MNT | 0031.1611.pdf | |
| FBP-500 | BUSS SEMI CONDUCTOR FUSE | FBP-500.pdf | |
| SIT8008ACA1-30S | 1MHz ~ 110MHz HCMOS, LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3V 4.5mA Standby | SIT8008ACA1-30S.pdf | |
| 8N4SV76AC-0088CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0088CDI8.pdf | |
| UCC27532DBVT | IC IGBT GATE DRIVER SOT-23-6 | UCC27532DBVT.pdf | |
| LTC3101EUF#PBF | USB, Peripherals PMIC 24-QFN (4x4) | LTC3101EUF#PBF.pdf | |
| PT05A-18-11P | 11 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | PT05A-18-11P.pdf | |
| CTV07RW-25-4HB | 56 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTV07RW-25-4HB.pdf | |
| DTS26F11-5PA | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | DTS26F11-5PA.pdf | |
| 351-10-133-00-004101 | 33 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 351-10-133-00-004101.pdf | |
| 75168-313-04 | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin-Lead | 75168-313-04.pdf | |
| 93932-428HLF | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 93932-428HLF.pdf | |
| VL08135100J0G | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | VL08135100J0G.pdf | |
| ERJ-S08F5113V | RES SMD 511K OHM 1% 1/4W 1206 | ERJ-S08F5113V.pdf | |
| RN55C2251FRE6 | RES 2.25K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C2251FRE6.pdf |