| Manufacturer Part Number: | 1N3534A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 47V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3534A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3534A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 47V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 150 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3534A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3534A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3534A is new and unused, you can buy 1N3534A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3534A.
| 12102U2R0CAT2A | 2pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm) | 12102U2R0CAT2A.pdf | |
| B39451B3558U310 | FILTER SAW 449.14MHZ REMOTE SMD | B39451B3558U310.pdf | |
| SD52-270-R | 27µH Shielded Wirewound Inductor 730mA 286.4 mOhm Nonstandard | SD52-270-R.pdf | |
| LTC2057IS8#PBF | Zero-Drift Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LTC2057IS8#PBF.pdf | |
| CAT809ZSDI-T3 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | CAT809ZSDI-T3.pdf | |
| REC5-053.3SRW/H2/A/X2 | DC/DC CONVERTER 3.3V 5W | REC5-053.3SRW/H2/A/X2.pdf | |
| ACC65DTKH-S328 | CONN EDGECARD 130POS .100" | ACC65DTKH-S328.pdf | |
| 207292-1 | 16 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Tin | 207292-1.pdf | |
| CTV06RF-25-187P | 187 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTV06RF-25-187P.pdf | |
| 4-643820-6 | 16 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 24 AWG | 4-643820-6.pdf | |
| DF20A-20DS-1C | 20 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Beige 0.039" (1.00mm) | DF20A-20DS-1C.pdf | |
| 0050578908 | 8 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | 0050578908.pdf | |
| YK61A08030J0G | 8 Circuit 0.394" (10.00mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK61A08030J0G.pdf | |
| MCU08050D6200BP100 | RES SMD 620 OHM 0.1% 1/8W 0805 | MCU08050D6200BP100.pdf |