| Manufacturer Part Number: | 1N3524A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3524A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3524A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 18 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3524A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3524A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3524A is new and unused, you can buy 1N3524A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3524A.
| 22201C155KAT1A | 1.5µF 100V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | 22201C155KAT1A.pdf | |
| BFC237520561 | 560pF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm) | BFC237520561.pdf | |
| CDV30EF330GO3 | MICA | CDV30EF330GO3.pdf | |
| 08055J100JBTTR | 10pF Thin Film Capacitor 50V 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm) | 08055J100JBTTR.pdf | |
| 51940-004 | PWRBLADE VERT RECEP W/GP | 51940-004.pdf | |
| 416F40023ILT | 40MHz ±20ppm Crystal 12pF 100 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F40023ILT.pdf | |
| SIT8208AI-83-33E-66.000000T | OSC XO 3.3V 66MHZ OE | SIT8208AI-83-33E-66.000000T.pdf | |
| BC547BZL1G | TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 | BC547BZL1G.pdf | |
| J270_D27Z | JFET P-Channel 30V 2mA @ 15V 350mW Through Hole TO-92-3 | J270_D27Z.pdf | |
| IDT71T75802S150PF | IC SRAM 18MBIT 150MHZ 100TQFP | IDT71T75802S150PF.pdf | |
| MAX17600ASA+ | IC MOSFET DRVR 4A DUAL 8SOIC | MAX17600ASA+.pdf | |
| ADUM1300ARW-RL | General Purpose Digital Isolator 2500Vrms 3 Channel 1Mbps 25kV/µs CMTI 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | ADUM1300ARW-RL.pdf | |
| V300B3V3C100B | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W | V300B3V3C100B.pdf | |
| 1-151614-6 | 0.110" (2.79mm) Quick Connect Female 20-24 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 1-151614-6.pdf | |
| Y1745147R000Q0R | RES SMD 147OHM 0.02% 1/4W J LEAD | Y1745147R000Q0R.pdf |