| Manufacturer Part Number: | 1N3520A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3520A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3520A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3520A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3520A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3520A is new and unused, you can buy 1N3520A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3520A.
| PLG0E392MD01 | 3900µF 2.5V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | PLG0E392MD01.pdf | |
| C0805C476M7PACTU | 47µF 4V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C476M7PACTU.pdf | |
| VJ0603D150FLXAP | 15pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D150FLXAP.pdf | |
| GBA24DRMT-S288 | CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND | GBA24DRMT-S288.pdf | |
| 530FC000110DGR | 148.35165MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 98mA Enable/Disable | 530FC000110DGR.pdf | |
| BZX84C5V1-HE3-08 | Zener Diode 5.1V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C5V1-HE3-08.pdf | |
| MAX3804ETE#G16 | 1/0 Driver Ethernet 16-TQFN (3x3) | MAX3804ETE#G16.pdf | |
| 99023 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Engine - White, Neutral Linear Light Strip | 99023.pdf | |
| EML15US15-P | AC/DC CONVERTER 15V 15W | EML15US15-P.pdf | |
| V48C3V3C75BF | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W | V48C3V3C75BF.pdf | |
| VE-JWY-CY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VE-JWY-CY-F1.pdf | |
| TVS06RF-11-35BB | TV 13C 13#22D SKT PLUG | TVS06RF-11-35BB.pdf | |
| 1030380000 | 24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | 1030380000.pdf | |
| 1644530000 | 5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 110° Through Hole | 1644530000.pdf | |
| RG1005V-1051-B-T5 | RES SMD 1.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005V-1051-B-T5.pdf |