| Manufacturer Part Number: | 1N3517A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3517A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3517A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3517A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3517A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3517A is new and unused, you can buy 1N3517A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3517A.
| 1-215950-4 | 96P.IEC-C FEM.CONN. | 1-215950-4.pdf | |
| 2474-35L | 680µH Unshielded Molded Inductor 490mA 1.5 Ohm Max Axial | 2474-35L.pdf | |
| XC3S700A-4FG400C | IC FPGA 311 I/O 400FBGA | XC3S700A-4FG400C.pdf | |
| SN65HVD255DR | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | SN65HVD255DR.pdf | |
| R1LV3216RSD-5SI#B0 | IC SRAM 32MBIT 55NS 52TSOP | R1LV3216RSD-5SI#B0.pdf | |
| RER45F9R53MC02 | RES CHAS MNT 9.53 OHM 1% 10W | RER45F9R53MC02.pdf | |
| ACC20DPRI | CONN EDGECARD 40POS .100" | ACC20DPRI.pdf | |
| 97-3107A20-3PX-940 | AB 3C 3#12 PIN PLUG | 97-3107A20-3PX-940.pdf | |
| CTV06RW-15-5AD | CTV 5C 5#16 PIN PLUG | CTV06RW-15-5AD.pdf | |
| DTS24F19-35PD-LC | 66 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | DTS24F19-35PD-LC.pdf | |
| 415657-2 | BNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Through Hole, Right Angle Solder | 415657-2.pdf | |
| 09150006401 | HAN D F GT CONTACT 1 5MM 16 AWG | 09150006401.pdf | |
| T38443-10-0 | 10 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38443-10-0.pdf |