| Manufacturer Part Number: | 1N34A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 15059 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 75V 50MA DO7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N34A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N34A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 75V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 50mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 5mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 75°C | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N34A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N34A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N34A BK is new and unused, you can buy 1N34A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N34A BK.
| MALREKB00BA133SM0K | 3.3µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 60.29 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00BA133SM0K.pdf | |
| EBA49DRJN | CONN EDGECARD 98POS .125" | EBA49DRJN.pdf | |
| ASM10DRSI-S288 | CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND | ASM10DRSI-S288.pdf | |
| USB3FTV6ZN | USB - A USB 3.0, Super Speed Plug Connector 9 Position Free Hanging (In-Line) | USB3FTV6ZN.pdf | |
| 20CJQ060TR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V Surface Mount TO-261-4, TO-261AA | 20CJQ060TR.pdf | |
| HM78-50180LFTR | 18µH Shielded Inductor 3A 34 mOhm Max Nonstandard | HM78-50180LFTR.pdf | |
| LPC2138FBD64/01,11 | ARM7® LPC2100 Microcontroller IC 16/32-Bit 60MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LPC2138FBD64/01,11.pdf | |
| MAX6723AUTSDD3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel SOT-23-6 | MAX6723AUTSDD3+T.pdf | |
| V110A36H400BS | CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W | V110A36H400BS.pdf | |
| PSAA18U-090-R-CN5 | 9V 18W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input | PSAA18U-090-R-CN5.pdf | |
| 395-086-542-804 | CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK | 395-086-542-804.pdf | |
| CA3101E22-14PB15 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3101E22-14PB15.pdf |