| Manufacturer Part Number: | 1N3341A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 105V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3341A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3341A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 105V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 83V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3341A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3341A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3341A is new and unused, you can buy 1N3341A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3341A.
| EEF-SE0G221R | 220µF 4V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 5 mOhm 1000 Hrs @ 105°C | EEF-SE0G221R.pdf | |
| NP1100SBT3G | THYRISTOR 90V 80A SMB | NP1100SBT3G.pdf | |
| 0761454103 | IMPACT BP 6X10 GR SN/PB | 0761454103.pdf | |
| SIT8008AIR8-25S | 1MHz ~ 110MHz HCMOS, LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 4.5mA Standby | SIT8008AIR8-25S.pdf | |
| DA228UT106 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 80V 100mA Surface Mount SC-70, SOT-323 | DA228UT106.pdf | |
| JANTX1N4474CUS | Zener Diode 24V 1.5W ±2% Surface Mount D-5A | JANTX1N4474CUS.pdf | |
| MAX4583EPE+ | 3 Circuit IC Switch 2:1 80 Ohm 16-PDIP | MAX4583EPE+.pdf | |
| MAX8685FETD+T | Photoflash Capacitor Charger, Xenon PMIC 14-TDFN-EP (3x3) | MAX8685FETD+T.pdf | |
| GTC00RV20-11S | GT 11C 11#16 SKT RECP WALL | GTC00RV20-11S.pdf | |
| BACC63CC22-32P9 | 32 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | BACC63CC22-32P9.pdf | |
| 10-330952-10X | Black Connector Backshell, E-Nut, Cable Clamp 9/16-24 UNEF-2B 10 | 10-330952-10X.pdf | |
| AWH-30G-0232-IDC | 30 Position Rectangular Header Connector IDC Gold | AWH-30G-0232-IDC.pdf | |
| 325331-11-0 | 11 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325331-11-0.pdf | |
| 1776511 | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1776511.pdf |