| Manufacturer Part Number: | 1N3336A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3336A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3336A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 51.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3336A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3336A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3336A is new and unused, you can buy 1N3336A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3336A.
| B32231D8104K000 | 0.1µF Film Capacitor 200V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) Axial 0.433" W, 0.236" T x 0.748" L (11.00mm, 6.00mm x 19.00mm) | B32231D8104K000.pdf | |
| P2600EAL | SIDACTOR BI 220V 150A TO-92 | P2600EAL.pdf | |
| IRF7425 | MOSFET P-CH 20V 15A 8-SOIC | IRF7425.pdf | |
| VLF5010ST-1R0N2R5 | 1µH Shielded Wirewound Inductor 2.5A 54 mOhm Max Nonstandard | VLF5010ST-1R0N2R5.pdf | |
| 551SCMGI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 200MHz 8-UFDFN | 551SCMGI.pdf | |
| VE-BNV-MX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VE-BNV-MX-F1.pdf | |
| RCB60DHFN-S621 | EDGECARD 120POS .050 PCI32 SMD | RCB60DHFN-S621.pdf | |
| CA3102E36-11S | 48 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3102E36-11S.pdf | |
| VN02 016 0040 8X | CONTACT LWL SKT 14-26AWG | VN02 016 0040 8X.pdf | |
| 855-87-132-10-001101 | 132 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 855-87-132-10-001101.pdf | |
| 1639670000 | 22 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1639670000.pdf | |
| AT0805CRD07806RL | RES SMD 806 OHM 0.25% 1/8W 0805 | AT0805CRD07806RL.pdf | |
| CRCW060375R0FKEB | RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060375R0FKEB.pdf |