| Manufacturer Part Number: | 1N3335A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 62V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3335A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3335A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 47.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3335A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3335A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3335A is new and unused, you can buy 1N3335A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3335A.
| B43501A9687M82 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9687M82.pdf | |
| BFC233824333 | 0.033µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | BFC233824333.pdf | |
| 1.5KE47A-E3/73 | TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC 1.5KE | 1.5KE47A-E3/73.pdf | |
| 8N3Q001LG-0142CDI | Clock Oscillator IC 120MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0142CDI.pdf | |
| LM317LCPWRE4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 32 V 100mA 8-TSSOP | LM317LCPWRE4.pdf | |
| ISL91106IIA-EVZ | ISL91106 - DC/DC, Step Up or Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | ISL91106IIA-EVZ.pdf | |
| GTC06CF28-11S-B30 | GT 22C 4#12 18#16 SKT PLUG | GTC06CF28-11S-B30.pdf | |
| MS27656T17F26A | 26 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | MS27656T17F26A.pdf | |
| AR-28-HZL/07-TT | CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD | AR-28-HZL/07-TT.pdf | |
| EM07015200J0G | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 45° Free Hanging (In-Line) | EM07015200J0G.pdf | |
| RG2012N-1822-B-T1 | RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012N-1822-B-T1.pdf | |
| RNF14FTD13K0 | RES 13K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FTD13K0.pdf | |
| RSF12GB100R | RES MO 1/2W 100 OHM 2% AXIAL | RSF12GB100R.pdf | |
| RN55E2152DRE6 | RES 21.5K OHM 1/8W .5% AXIAL | RN55E2152DRE6.pdf |