| Manufacturer Part Number: | 1N3332A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 51V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3332A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3332A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5.2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 38.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3332A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3332A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3332A is new and unused, you can buy 1N3332A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3332A.
| GRM1886P1H4R4CZ01D | 4.4pF 50V Ceramic Capacitor P2H 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1886P1H4R4CZ01D.pdf | |
| MC22FF121D-F | 120pF Mica Capacitor 1000V (1kV) 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | MC22FF121D-F.pdf | |
| TR3D477M6R3C0150 | 470µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 150 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TR3D477M6R3C0150.pdf | |
| 293D474X9020A2TE3 | 0.47µF Molded Tantalum Capacitors 20V 1206 (3216 Metric) 14 Ohm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 293D474X9020A2TE3.pdf | |
| 27-8110 | Adapter Connector BNC Jack, Female Socket To RCA Plug, Male Pin Silver | 27-8110.pdf | |
| RCC17DCAD | CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD | RCC17DCAD.pdf | |
| VE-J74-CZ-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W | VE-J74-CZ-F3.pdf | |
| MP8-3I-1I-1O-1O-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP8-3I-1I-1O-1O-00.pdf | |
| AMC18DCKS | CONN EDGECARD 36POS .100" | AMC18DCKS.pdf | |
| 68021-232HLF | 32 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68021-232HLF.pdf | |
| 1-147070-5 | Single Post Terminal Connector Through Hole Tin 0.045" (1.14mm) Square | 1-147070-5.pdf | |
| RCL1218182RFKEK | RES SMD 182 OHM 1W 1812 WIDE | RCL1218182RFKEK.pdf | |
| RNC55H8451FRRSL | RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H8451FRRSL.pdf |