| Manufacturer Part Number: | 1N3327A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3327A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3327A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 29.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3327A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3327A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3327A is new and unused, you can buy 1N3327A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3327A.
| ELXM451VSN470MP25S | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM451VSN470MP25S.pdf | |
| CDR02BX223AMZPAT | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor BX 1805 (4512 Metric) 0.180" L x 0.050" W (4.57mm x 1.27mm) | CDR02BX223AMZPAT.pdf | |
| PTGL09AR4R7M3B51B0 | THERMISTOR PTC 56V 4.7 OHM 120C | PTGL09AR4R7M3B51B0.pdf | |
| 4N38M | Optoisolator Transistor with Base Output 4170Vrms 1 Channel 6-DIP | 4N38M.pdf | |
| OV4ZAAAA | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module Optimal IV Star Amber Starboard | OV4ZAAAA.pdf | |
| ME30A1803F01 | 18V 30W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input | ME30A1803F01.pdf | |
| MKS2XTN-11 DC24 | General Purpose Relay DPST-NO/NC (1 Form A and B) 24VDC Coil Socketable | MKS2XTN-11 DC24.pdf | |
| BP00CE-10-6S | Circular Connector | BP00CE-10-6S.pdf | |
| 241A16440X | 44POS M HD FILT TY4 PC CONT. | 241A16440X.pdf | |
| HFW18R-2STE1HLF | 18 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | HFW18R-2STE1HLF.pdf | |
| ERJ-S02F5493X | RES SMD 549K OHM 1% 1/10W 0402 | ERJ-S02F5493X.pdf | |
| RHC2512FT453R | RES SMD 453 OHM 1% 2W 2512 | RHC2512FT453R.pdf | |
| Y1611350R000T9W | RES SMD 350 OHM 0.01% 0.3W 2010 | Y1611350R000T9W.pdf |