| Manufacturer Part Number: | 1N3308A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3308A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3308A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 0.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 6.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3308A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3308A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3308A is new and unused, you can buy 1N3308A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3308A.
| MALREKB05PB347D00K | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 560 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05PB347D00K.pdf | |
| 500D475M100BB2A | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D475M100BB2A.pdf | |
| VJ1210A150JBGAT4X | 15pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm) | VJ1210A150JBGAT4X.pdf | |
| IALNK1-1-53-60.0 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE | IALNK1-1-53-60.0.pdf | |
| 252010CDMCDS-4R7MC | 4.7µH Shielded Wirewound Inductor 1.4A 240 mOhm 1008 (2520 Metric) | 252010CDMCDS-4R7MC.pdf | |
| MI-J5L-IA-F3 | DC/DC CONVERTER 28V 10W | MI-J5L-IA-F3.pdf | |
| SI32174CQC10SL0EVB | Si32174 ProSLIC® Series Telecom, CODEC and SLIC Evaluation Board | SI32174CQC10SL0EVB.pdf | |
| ERJ-1GEF8252C | RES SMD 82.5K OHM 1% 1/20W 0201 | ERJ-1GEF8252C.pdf | |
| LJT06RE-15-35P-SR | LJT 37C 37#22D PIN PLUG | LJT06RE-15-35P-SR.pdf | |
| D38999/24MA35HE | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/24MA35HE.pdf | |
| KJB6T1198SN-T69 | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KJB6T1198SN-T69.pdf | |
| FH30M-96S-0.4SHW(98) | 96 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle | FH30M-96S-0.4SHW(98).pdf | |
| 499-80-216-10-009101 | 16 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 499-80-216-10-009101.pdf | |
| RLR07C5102GMRSL | RES 51K OHM 2% 1/4W AXIAL | RLR07C5102GMRSL.pdf |