| Manufacturer Part Number: | 1N3295A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1000V (1kV) 100A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3295A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3295A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 11mA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3295A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3295A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N3295A is new and unused, you can buy 1N3295A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3295A.
| TR2/6125FF4-R | FUSE BOARD MOUNT 4A 125VAC 72VDC | TR2/6125FF4-R.pdf | |
| EBC30DRSN-S273 | CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD | EBC30DRSN-S273.pdf | |
| RMM15DTMN | CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD | RMM15DTMN.pdf | |
| SN74LS241DWR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74LS241DWR.pdf | |
| PI5C32X384B | Bus Switch 5 x 1:1 48-BQSOP | PI5C32X384B.pdf | |
| S-80947CLPF-G7HTFU | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80947CLPF-G7HTFU.pdf | |
| RC1206FR-07215RL | RES SMD 215 OHM 1% 1/4W 1206 | RC1206FR-07215RL.pdf | |
| RBB66DHFN-S621 | EDGECARD 132PS .050 SMD W/O PST | RBB66DHFN-S621.pdf | |
| ACC43DRYN | CONN EDGECARD 86POS .100 DIP SLD | ACC43DRYN.pdf | |
| TVP00RQW-21-79SC | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00RQW-21-79SC.pdf | |
| IL-AG9-3PL-S3L2 | 3 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole, Right Angle Tin | IL-AG9-3PL-S3L2.pdf | |
| 480-10-254-00-001000 | 54 Position Header Connector Solder Cup Gold | 480-10-254-00-001000.pdf | |
| 9T12062A4420BAHFT | RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A4420BAHFT.pdf |