| Manufacturer Part Number: | 1N3291A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 100A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3291A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3291A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 24mA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3291A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3291A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N3291A is new and unused, you can buy 1N3291A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3291A.
| UP050UJ2R2K-KFC | 2.2pF 50V Ceramic Capacitor U2J Axial 0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm) | UP050UJ2R2K-KFC.pdf | |
| VLF504012MT-4R7M-CA | 4.7µH Shielded Wirewound Inductor 1.83A 120 mOhm Max Nonstandard | VLF504012MT-4R7M-CA.pdf | |
| XTR300AIRGWR | IC ANLG CURR/VOLT OUT DVR 20VQFN | XTR300AIRGWR.pdf | |
| MCP6548T-I/MS | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL 8-MSOP | MCP6548T-I/MS.pdf | |
| 7200L20TP | IC MEM FIFO 256X9 20NS 28DIP | 7200L20TP.pdf | |
| 72281L15PF8 | IC FIFO 32768X18 LP 15NS 64QFP | 72281L15PF8.pdf | |
| GW P9LT31.EM-PSPU-XX54-1 | LED Lighting DURIS® S 8 White, Neutral 4500K 31V 150mA 120° 2-SMD, No Lead | GW P9LT31.EM-PSPU-XX54-1.pdf | |
| LE177C39008 | LED Panel Indicator Red Diffused 24V 20mA Round with Flat Top | LE177C39008.pdf | |
| SIL15C-12SADJ-VJ | CONV DC/DC 12VIN 15A ADJ OUT 75W | SIL15C-12SADJ-VJ.pdf | |
| VE-27L-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-27L-IX-S.pdf | |
| AF1206FR-0720KL | RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206 | AF1206FR-0720KL.pdf | |
| SJT07RT-24-35PA(014) | 128 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | SJT07RT-24-35PA(014).pdf | |
| DDMAK50SNMBF228F229K128 | D-SUB 50 F NON MAG ALUM SHELLS | DDMAK50SNMBF228F229K128.pdf | |
| 1527117-3 | Ring Terminal Connector 1/4 Stud Circular 8 AWG Crimp, Funnel Opening | 1527117-3.pdf | |
| CB7JB1R50 | RES 1.5 OHM 7W 5% CERAMIC WW | CB7JB1R50.pdf |