| Manufacturer Part Number: | 1N3015A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 200V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3015A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3015A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 200V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 300 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 152V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3015A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3015A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3015A is new and unused, you can buy 1N3015A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3015A.
| CL32A226KAJNNWE | 22µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CL32A226KAJNNWE.pdf | |
| VJ0805D1R4CXPAC | 1.4pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D1R4CXPAC.pdf | |
| 597D227X0016E2T | 220µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 60 mOhm 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) | 597D227X0016E2T.pdf | |
| 608489040008049 | Contact Gold Power Pin Crimp | 608489040008049.pdf | |
| 8N3DV85BC-0009CDI | VCXO IC 148.5MHz, 148.35165MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0009CDI.pdf | |
| MC100ELT24DG | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 8-SOIC | MC100ELT24DG.pdf | |
| TC427CPAG | IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DIP | TC427CPAG.pdf | |
| VE-J5J-CY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VE-J5J-CY-F3.pdf | |
| CA3108E14S-7SXBF80 | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3108E14S-7SXBF80.pdf | |
| GTC06F20-4S | GT 4C 4#12 SKT PLUG | GTC06F20-4S.pdf | |
| TVP00RQDZ-17-2PB | 39 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00RQDZ-17-2PB.pdf | |
| 1727040104 | 50 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded | 1727040104.pdf | |
| 1794320000 | 28 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1794320000.pdf |