| Manufacturer Part Number: | 1N3009A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 130V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3009A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3009A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 130V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 98.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3009A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3009A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3009A is new and unused, you can buy 1N3009A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3009A.
| B41605B5189M9 | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 11 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605B5189M9.pdf | |
| EBC15DREF-S13 | CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND | EBC15DREF-S13.pdf | |
| AD7685ACPZRL | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-LFCSP-WD (3x3) | AD7685ACPZRL.pdf | |
| Z86E3312PEC | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 4KB (4K x 8) OTP 28-DIP | Z86E3312PEC.pdf | |
| DS1831BS | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 16-SOIC | DS1831BS.pdf | |
| V48C5M50B3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | V48C5M50B3.pdf | |
| VE-24F-IV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W | VE-24F-IV-F3.pdf | |
| HS10 120R F | RES CHAS MNT 120 OHM 1% 10W | HS10 120R F.pdf | |
| RC1608J752CS | RES SMD 7.5K OHM 5% 1/10W 0603 | RC1608J752CS.pdf | |
| AIB30-14S-2SS-L | GT 4C 4#16S SKT RECP WALL | AIB30-14S-2SS-L.pdf | |
| MS3124F14-5SX | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS3124F14-5SX.pdf | |
| CS3101A-10SL-53P | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CS3101A-10SL-53P.pdf | |
| PEC23DFAN | 46 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PEC23DFAN.pdf | |
| RLR07C2402GSRE6 | RES 24K OHM 2% 1/4W AXIAL | RLR07C2402GSRE6.pdf |