| Manufacturer Part Number: | 1N3008A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 120V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3008A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3008A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 120V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 75 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 91.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3008A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3008A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3008A is new and unused, you can buy 1N3008A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3008A.
| EEV-HD1E470P | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-HD1E470P.pdf | |
| V100ZA4P | VARISTOR 100V 2.5KA DISC 10MM | V100ZA4P.pdf | |
| V441DHB34 | VARISTOR 690V 40KA SQUARE 34MM | V441DHB34.pdf | |
| 416F2401XASR | 24MHz ±10ppm Crystal Series 200 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F2401XASR.pdf | |
| LET9060 | RF Mosfet LDMOS 28V 300mA 960MHz 17.2dB 60W PowerSO-10RF (Formed Lead) | LET9060.pdf | |
| STM32F405ZGT7 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F4 Microcontroller IC 32-Bit 168MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | STM32F405ZGT7.pdf | |
| TNY265GN-TL | Converter Offline Flyback Topology 132kHz SMD-8B | TNY265GN-TL.pdf | |
| CM8GH005597-12 | T2-3/4 MINI BAY BASE HALOGEN L | CM8GH005597-12.pdf | |
| ACC26DETH | CONN EDGE .100 52POS DR LOW P | ACC26DETH.pdf | |
| CA3100E20-29SBF80A232 | 17 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3100E20-29SBF80A232.pdf | |
| AIT6TA24-22P0 | ER 4C 4#8 PIN PLUG RTANG | AIT6TA24-22P0.pdf | |
| 330-5291-900 | CONN CONTACT | 330-5291-900.pdf | |
| RJFTV7PE1N | Modular Coupler Connector Jack, 8p8c (RJ45) To Jack, 8p8c (RJ45) Cat5e Unshielded | RJFTV7PE1N.pdf | |
| PEC17DACN | 34 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PEC17DACN.pdf | |
| 0705450022 | 23 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0705450022.pdf |