| Manufacturer Part Number: | 1N3006A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 105V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3006A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3006A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 105V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 45 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 76V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3006A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3006A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3006A is new and unused, you can buy 1N3006A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3006A.
| VJ0805D3R3CLPAC | 3.3pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D3R3CLPAC.pdf | |
| 0469006.WR | FUSE BOARD MOUNT 6A 24VDC 1206 | 0469006.WR.pdf | |
| AGM06DRSH-S288 | CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 | AGM06DRSH-S288.pdf | |
| ASTMHTV-24.576MHZ-AK-E-T | 24.576MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-24.576MHZ-AK-E-T.pdf | |
| TDA7716N | IC PROCESSOR AUDIO CAR RAD 44LQF | TDA7716N.pdf | |
| REC3-4812SRWZ/H4/C | CONV DC/DC 3W 18-72VIN 12VOUT | REC3-4812SRWZ/H4/C.pdf | |
| VI-J2T-MY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VI-J2T-MY-F2.pdf | |
| VE-2TK-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VE-2TK-MX-F3.pdf | |
| TVP00RW-17-35HC | 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00RW-17-35HC.pdf | |
| CA08FW28-22PB15 | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA08FW28-22PB15.pdf | |
| RJHSEE38HA8 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded | RJHSEE38HA8.pdf | |
| 2307-6211-TG | 7 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 2307-6211-TG.pdf | |
| 0382101107 | 7 Circuit 0.563" (14.30mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0382101107.pdf | |
| 0395321017 | 17 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 0395321017.pdf | |
| YC122-FR-0775RL | RES ARRAY 2 RES 75 OHM 0404 | YC122-FR-0775RL.pdf |