| Manufacturer Part Number: | 1N3005A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 100V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3005A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3005A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 100V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 76V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3005A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3005A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3005A is new and unused, you can buy 1N3005A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3005A.
| AQ139M161FA7WE | 160pF 300V Ceramic Capacitor M 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | AQ139M161FA7WE.pdf | |
| MCH155A390JK | 39pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | MCH155A390JK.pdf | |
| MKP1837347011D | 0.047µF Film Capacitor 100V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm) | MKP1837347011D.pdf | |
| 592D476X96R3A2T13H | 47µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 1507 (3718 Metric) 2 Ohm 0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm) | 592D476X96R3A2T13H.pdf | |
| 0736442206 | 2MM HDM BP GP POLZ PN BD 72CKT | 0736442206.pdf | |
| GEM30DTKD | CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD | GEM30DTKD.pdf | |
| PV18-6FX-C | Red 6 Stud Spade Terminal Connector Crimp 18-22 AWG | PV18-6FX-C.pdf | |
| SIT9003AC-83-33ED-50.00000Y | OSC XO 3.3V 50MHZ OE 0.50% | SIT9003AC-83-33ED-50.00000Y.pdf | |
| HER102-T | DIODE GEN PURP 100V 1A DO41 | HER102-T.pdf | |
| SSR-90-W30M-R11-GM700 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module SSR-90 White, Warm Starboard | SSR-90-W30M-R11-GM700.pdf | |
| VI-JWV-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VI-JWV-EY-F2.pdf | |
| CTVP00RW-25-8PA-506 | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVP00RW-25-8PA-506.pdf | |
| 3075919 | 2 Position Terminal Block Gray NEMA Open Construction 17.0mm | 3075919.pdf |