| Manufacturer Part Number: | 1N3004A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 91V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3004A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3004A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 91V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 35 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 69.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3004A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3004A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3004A is new and unused, you can buy 1N3004A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3004A.
| EEV-HD1C221P | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-HD1C221P.pdf | |
| T350E685K025AS | 6.8µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V Radial 3.1 Ohm 0.217" Dia (5.50mm) | T350E685K025AS.pdf | |
| 170M3015 | FUSE SQ 200A 700VAC RECTANGULAR | 170M3015.pdf | |
| 416F260X2CST | 26MHz ±15ppm Crystal Series 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F260X2CST.pdf | |
| 1140-820K | 82µH Unshielded Wirewound Inductor 14.4A 23 mOhm Max Radial | 1140-820K.pdf | |
| VE-20M-EX | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VE-20M-EX.pdf | |
| VI-25J-EW | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | VI-25J-EW.pdf | |
| VE-B6N-CV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W | VE-B6N-CV-B1.pdf | |
| CRGH0805J2R0 | RES SMD 2 OHM 5% 1/3W 0805 | CRGH0805J2R0.pdf | |
| HSC49DRYN-S93 | CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD | HSC49DRYN-S93.pdf | |
| BTFW30P-3SBTADE4LF | 30 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | BTFW30P-3SBTADE4LF.pdf | |
| MTC100-JA2-P11CS2684 | EXT VALUE ADDED MTC | MTC100-JA2-P11CS2684.pdf | |
| RSMF1JB2K40 | RES MO 1W 2.4K OHM 5% AXIAL | RSMF1JB2K40.pdf |