| Manufacturer Part Number: | 1N3000A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 62V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3000A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3000A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 17 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 47.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3000A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3000A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3000A is new and unused, you can buy 1N3000A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3000A.
| EEE-TKH681UAM | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 150 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TKH681UAM.pdf | |
| K682J20C0GF53L2 | 6800pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | K682J20C0GF53L2.pdf | |
| GCM18DTMI | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | GCM18DTMI.pdf | |
| 416F40625IAT | 40.61MHz ±20ppm Crystal 10pF 100 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F40625IAT.pdf | |
| S8X8ES2 | SCR 800V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92 | S8X8ES2.pdf | |
| MB89637RPF-G-1023-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630R Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89637RPF-G-1023-BND.pdf | |
| LV8731V-TLM-H | Bipolar Motor Driver BiCDMOS Parallel 44-SSOP | LV8731V-TLM-H.pdf | |
| VE-BTK-EV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VE-BTK-EV-B1.pdf | |
| DZ100M-7 | AC/DC CONVERTER 12V 100W | DZ100M-7.pdf | |
| XAUI-E5-U | Lattice Programmable Products LatticeCORE™ License | XAUI-E5-U.pdf | |
| RER40F5620RCSL | RES CHAS MNT 562 OHM 1% 5W | RER40F5620RCSL.pdf | |
| CRCW2010511KFKEF | RES SMD 511K OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW2010511KFKEF.pdf | |
| D38999/20FH21PN | 21 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20FH21PN.pdf | |
| DF36J-25S-0.4V(51) | 25 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount Gold | DF36J-25S-0.4V(51).pdf | |
| 65239-020LF | 40 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Blue 0.100" (2.54mm) | 65239-020LF.pdf |