| Manufacturer Part Number: | 1N2980A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2980A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2980A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2980A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2980A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2980A is new and unused, you can buy 1N2980A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2980A.
| GRM188R72A221KA01D | 220pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R72A221KA01D.pdf | |
| GBM40DCAT-S189 | CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD | GBM40DCAT-S189.pdf | |
| AMM08DRXN | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | AMM08DRXN.pdf | |
| 0819-08H | 220nH Unshielded Molded Inductor 645mA 250 mOhm Max Axial | 0819-08H.pdf | |
| TLV70718PDQNT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 200mA 4-X2SON (1x1) | TLV70718PDQNT.pdf | |
| MCR10ERTF1871 | RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0805 | MCR10ERTF1871.pdf | |
| CTV06RQF-25-46SD-LC | TV 46C MIXED(QUAD) SKT RECP | CTV06RQF-25-46SD-LC.pdf | |
| 10112690-T03-18ULF | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin | 10112690-T03-18ULF.pdf | |
| 110-93-950-41-105000 | CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD | 110-93-950-41-105000.pdf | |
| EL13115300J0G | 13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | EL13115300J0G.pdf | |
| SFR16S0003309JA500 | RES 33 OHM 1/2W 5% AXIAL | SFR16S0003309JA500.pdf |