| Manufacturer Part Number: | 1N2978A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 14V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2978A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2978A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 14V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 10.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2978A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2978A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2978A is new and unused, you can buy 1N2978A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2978A.
| 120NQ040-1 | Diode Schottky 40V 120A Chassis Mount PRM1-1 (Half Pak Module) | 120NQ040-1.pdf | |
| FGL60N100BNTDTU | IGBT NPT and Trench 1000V 60A 180W Through Hole TO-264 | FGL60N100BNTDTU.pdf | |
| P1812R-104H | 100µH Unshielded Inductor 180mA 4.32 Ohm Max Nonstandard | P1812R-104H.pdf | |
| ADP1870ACPZ-0.3-R7 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-LFCSP-WD (3x3) | ADP1870ACPZ-0.3-R7.pdf | |
| VE-J1Y-EY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VE-J1Y-EY-F1.pdf | |
| CA3101R28-22SBF80 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3101R28-22SBF80.pdf | |
| DDMM24W7PF179A101 | 24 (17 + 7 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Through Hole Wire Wrap | DDMM24W7PF179A101.pdf | |
| L177TWA3W3SP3YRM54 | 3 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | L177TWA3W3SP3YRM54.pdf | |
| 32-3513-11H | CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD | 32-3513-11H.pdf | |
| CRCW2512576KFKTG | RES SMD 576K OHM 1% 1W 2512 | CRCW2512576KFKTG.pdf | |
| RT0805WRC07133RL | RES SMD 133 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRC07133RL.pdf | |
| CRCW120646K4FKEAHP | RES SMD 46.4K OHM 1% 1/2W 1206 | CRCW120646K4FKEAHP.pdf | |
| RN50C8201FRE6 | RES 8.2K OHM 1/20W 1% AXIAL | RN50C8201FRE6.pdf |