| Manufacturer Part Number: | 1N2977A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2977A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2977A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 9.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2977A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2977A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2977A is new and unused, you can buy 1N2977A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2977A.
| 1206ZC105MAT2A | 1µF 10V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 1206ZC105MAT2A.pdf | |
| 10091777-H0E-80DLF | XCEDE LEFT 4PVH 8COL | 10091777-H0E-80DLF.pdf | |
| FPXLF200-20 | 20MHz ±50ppm Crystal 20pF 30 Ohm -10°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | FPXLF200-20.pdf | |
| 591DC-ADG | 10MHz ~ 124.999MHz CML XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 110mA Enable/Disable | 591DC-ADG.pdf | |
| VI-B1D-CX | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VI-B1D-CX.pdf | |
| V24A15C300BL2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W | V24A15C300BL2.pdf | |
| HSC65DREH | CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET | HSC65DREH.pdf | |
| PT01E-16-8PW | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT01E-16-8PW.pdf | |
| TV06DZ-25-24AA | TV 24C 12#16 12#12 PIN PLUG | TV06DZ-25-24AA.pdf | |
| TVP00RW-11-5JC-LC | TV 5C 5#20 SKT RECP | TVP00RW-11-5JC-LC.pdf | |
| KJB0T21M41PNL | 41 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | KJB0T21M41PNL.pdf | |
| SFH31-NPPB-D45-SP-BK | 90 Position Header Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | SFH31-NPPB-D45-SP-BK.pdf | |
| RCP0603B68R0JEC | RES SMD 68 OHM 5% 3.9W 0603 | RCP0603B68R0JEC.pdf | |
| 9T12062A6191BBHFT | RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A6191BBHFT.pdf | |
| RC12JT2R00 | RES 2 OHM 1/2W 5% AXIAL | RC12JT2R00.pdf |