| Manufacturer Part Number: | 1N2846A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 200V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2846A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2846A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 200V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 152V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2846A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2846A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2846A is new and unused, you can buy 1N2846A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2846A.
| B43540C5187M | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 540 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C5187M.pdf | |
| IELBXK1-1-51-30.0-A-P3-V | CIR BRKR MAG-HYDR 30A ROCKER | IELBXK1-1-51-30.0-A-P3-V.pdf | |
| 71T75602S150BGG8 | IC SRAM 18MBIT 150MHZ 119BGA | 71T75602S150BGG8.pdf | |
| VE-B21-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-B21-IX-F1.pdf | |
| LMK02000EVAL2 | LMK02000 - Timing, Clock Distribution Evaluation Board | LMK02000EVAL2.pdf | |
| RMCF0805FT2K87 | RES SMD 2.87K OHM 1% 1/8W 0805 | RMCF0805FT2K87.pdf | |
| ABC55DKMI-S1243 | CONN EDGECARD 110POS .100" | ABC55DKMI-S1243.pdf | |
| TVS06RS-15-35P-LC | TV 37C 37#22D PIN PLUG | TVS06RS-15-35P-LC.pdf | |
| 0512161100 | 11 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.079" (2.00mm) | 0512161100.pdf | |
| 1698740000 | 5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole | 1698740000.pdf | |
| TNPW20101K20BEEF | RES SMD 1.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 | TNPW20101K20BEEF.pdf | |
| MAX5491TC05000+T | RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 | MAX5491TC05000+T.pdf | |
| CRA04S083130KJTD | RES ARRAY 4 RES 130K OHM 0804 | CRA04S083130KJTD.pdf |