| Manufacturer Part Number: | 1N2827A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2827A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2827A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 32.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2827A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2827A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2827A is new and unused, you can buy 1N2827A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2827A.
| UKT1V100MDD1TA | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1V100MDD1TA.pdf | |
| FK28C0G1H102J | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FK28C0G1H102J.pdf | |
| MR055A151GAA | 150pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm) | MR055A151GAA.pdf | |
| 1PMT5934A/TR13 | Zener Diode 24V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5934A/TR13.pdf | |
| 2150-14H | 3.9µH Unshielded Molded Inductor 505mA 1.2 Ohm Max Axial | 2150-14H.pdf | |
| PI6C49S1506FAIE | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 1.5GHz 32-TQFP | PI6C49S1506FAIE.pdf | |
| ISL54058IRUZ-T | 2 Circuit IC Switch 4:1 750 mOhm 16-UTQFN (2.6x1.8) | ISL54058IRUZ-T.pdf | |
| MCP1826ST-5002E/DB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A SOT-223-3 | MCP1826ST-5002E/DB.pdf | |
| 0908140806 | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Tin | 0908140806.pdf | |
| 3004126 | Terminal Block Connector 2 Position Disconnect Black 10-26 AWG | 3004126.pdf | |
| RCL1218309KFKEK | RES SMD 309K OHM 1W 1812 WIDE | RCL1218309KFKEK.pdf | |
| M55342H08B221DRT0 | RES SMD 221 OHM 1% 0.8W 2010 | M55342H08B221DRT0.pdf | |
| CRCW12063R65FNEA | RES SMD 3.65 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW12063R65FNEA.pdf | |
| RNC50H3160FSRE6 | RES 316 OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H3160FSRE6.pdf |