| Manufacturer Part Number: | 1N2816A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2816A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2816A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 13.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2816A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2816A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2816A is new and unused, you can buy 1N2816A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2816A.
| PLF0J471MCO6TD | 470µF 6.3V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 7 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | PLF0J471MCO6TD.pdf | |
| 3640JA102KAT3A | 1000pF 4000V (4kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 3640 (9110 Metric) 0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm) | 3640JA102KAT3A.pdf | |
| SESD7L5.0DT5G | TVS DIODE 5VWM 10.4VC SOT723 | SESD7L5.0DT5G.pdf | |
| RCC50DRTN | CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD | RCC50DRTN.pdf | |
| CYP15G0101DXB-BBC | Telecom IC 100-TBGA (11x11) | CYP15G0101DXB-BBC.pdf | |
| VE-25T-CX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VE-25T-CX-F4.pdf | |
| 104990163 | LCD Touchscreen 3.2" Display Raspberry Pi Platform Evaluation Expansion Board | 104990163.pdf | |
| SMAX-1152FG-ACTEL | Microsemi FPGAs - Socket Adapter | SMAX-1152FG-ACTEL.pdf | |
| CR0805-FX-1240ELF | RES SMD 124 OHM 1% 1/8W 0805 | CR0805-FX-1240ELF.pdf | |
| GTC030-36-15P | 35 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | GTC030-36-15P.pdf | |
| ERJ-S1DF2872U | RES SMD 28.7K OHM 1% 3/4W 2010 | ERJ-S1DF2872U.pdf | |
| PAT0805E2030BST1 | RES SMD 203 OHM 0.1% 1/5W 0805 | PAT0805E2030BST1.pdf | |
| RCP0603B50R0GEA | RES SMD 50 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603B50R0GEA.pdf | |
| RG1005N-303-C-T10 | RES SMD 30K OHM 0.25% 1/16W 0402 | RG1005N-303-C-T10.pdf | |
| WW1FT806R | RES 806 OHM 1W 1% AXIAL | WW1FT806R.pdf |