| Manufacturer Part Number: | 1N2815A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 17V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2815A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2815A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 17V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1.8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 13V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2815A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2815A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2815A is new and unused, you can buy 1N2815A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2815A.
| S330M53SL0U83L0R | 33pF 6000V (6kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc | S330M53SL0U83L0R.pdf | |
| BFC246946184 | 0.18µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.205" W (12.50mm x 5.20mm) | BFC246946184.pdf | |
| RBA36DRMN | CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW | RBA36DRMN.pdf | |
| F1150BB03 | FILTER GEN PURPOSE/SGL PHASE 3A | F1150BB03.pdf | |
| SAM1600A0IB2 | IC BEAMFORMER ARRAY 16CH 196BGA | SAM1600A0IB2.pdf | |
| DLP-232PC | USB Embedded Module PIC18F2410 FT232R 25MHz 768B 16KB | DLP-232PC.pdf | |
| USB2514B-AEZG-TR | USB Hub Controller USB 2.0 USB Interface 36-QFN (6x6) | USB2514B-AEZG-TR.pdf | |
| AD9928BBCZRL | IC CCD SIGNAL PROCESSR 128CSBGA | AD9928BBCZRL.pdf | |
| SP7651ER-L/TR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 26-VFDFN Exposed Pad | SP7651ER-L/TR.pdf | |
| VE-2NM-IV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W | VE-2NM-IV-F4.pdf | |
| VI-24D-MX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VI-24D-MX-F4.pdf | |
| G3PE-535BL DC12-24 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink | G3PE-535BL DC12-24.pdf | |
| AC0201FR-072K94L | RES SMD 2.94K OHM 1% 1/20W 0201 | AC0201FR-072K94L.pdf | |
| FGG.1B.555.ZZC | Pin Contact 22-26 AWG Size 0.7mm Crimp Gold | FGG.1B.555.ZZC.pdf | |
| 6-103164-1 | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 6-103164-1.pdf |