| Manufacturer Part Number: | 1N2809A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2809A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2809A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 0.8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2809A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2809A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2809A is new and unused, you can buy 1N2809A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2809A.
| B43504C2337M62 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 390 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C2337M62.pdf | |
| 533935-7 | HDI PIN ASSY 4 ROW 260 POS | 533935-7.pdf | |
| 1N4448W-E3-18 | DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD123 | 1N4448W-E3-18.pdf | |
| M74HC540B1R | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-DIP | M74HC540B1R.pdf | |
| REC5-483.3SRWZ/H4/A/X2 | DC/DC CONVERTER 3.3V 5W | REC5-483.3SRWZ/H4/A/X2.pdf | |
| ACB92DHRT-S329 | CARD EXTEND PCI 184POS .050 3.3V | ACB92DHRT-S329.pdf | |
| GTC06R28-15SX-G3-A24 | GT 35C 35#16 SKT PLUG | GTC06R28-15SX-G3-A24.pdf | |
| CTV06RW-19-35PD | 66 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTV06RW-19-35PD.pdf | |
| 1546702-4 | 7 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 1546702-4.pdf | |
| PAT0603E2941BST1 | RES SMD 2.94KOHM 0.1% 0.15W 0603 | PAT0603E2941BST1.pdf | |
| RG1608V-332-W-T5 | RES SMD 3.3KOHM 0.05% 1/10W 0603 | RG1608V-332-W-T5.pdf | |
| CF14JT2K70 | RES 2.7K OHM 1/4W 5% CARBON FILM | CF14JT2K70.pdf | |
| RNC55H9532FSR36 | RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H9532FSR36.pdf |