| Manufacturer Part Number: | 1N2130A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 150V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2130A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2130A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 60A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2130A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2130A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N2130A is new and unused, you can buy 1N2130A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2130A.
| C901U209CVNDBAWL45 | 2pF 400VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C901U209CVNDBAWL45.pdf | |
| B25834D4476K4 | 47µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can 3.516" Dia (89.30mm) | B25834D4476K4.pdf | |
| GBM36DCST | CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD | GBM36DCST.pdf | |
| UP0459900L | TRANS 2NPN 20V/50V SSMINI6 | UP0459900L.pdf | |
| SI1307DL-T1-E3 | MOSFET P-CH 12V 0.85A SOT323-3 | SI1307DL-T1-E3.pdf | |
| XC4006E-2PG156I | IC FPGA 125 I/O 156CPGA | XC4006E-2PG156I.pdf | |
| VI-2NB-CX-S | CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W | VI-2NB-CX-S.pdf | |
| VI-J10-IZ-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W | VI-J10-IZ-F2.pdf | |
| EVB-EP5358LUA | EP5358LUA Enpirion® DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | EVB-EP5358LUA.pdf | |
| ABC22DKRN-S1191 | CONN EDGECARD 44POS .100" | ABC22DKRN-S1191.pdf | |
| T37050-06-0 | 6 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37050-06-0.pdf | |
| RMCP2010JT68R0 | RES SMD 68 OHM 5% 1W 2010 | RMCP2010JT68R0.pdf | |
| RG1608V-3570-P-T1 | RES SMD 357 OHM 0.02% 1/10W 0603 | RG1608V-3570-P-T1.pdf | |
| 767141223G | RES ARRAY 13 RES 22K OHM 14SOIC | 767141223G.pdf | |
| TWW3JR56E | RES 0.56 OHM 3W 5% RADIAL | TWW3JR56E.pdf |