| Manufacturer Part Number: | 1N1206A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 12A Chassis, Stud Mount DO-4 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N1206A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N1206A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 12A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-4 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N1206A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N1206A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N1206A is new and unused, you can buy 1N1206A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N1206A.
| F1778315M2DCB0 | 0.015µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | F1778315M2DCB0.pdf | |
| 0324004.H | FUSE CERM 4A 250VAC 125VDC 3AB | 0324004.H.pdf | |
| JANS2N3763 | TRANS PNP 60V 1.5A TO-39 | JANS2N3763.pdf | |
| 8N3SV75FC-0066CDI8 | VCXO IC 122.88MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0066CDI8.pdf | |
| LT1241IN8#PBF | Buck Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-PDIP | LT1241IN8#PBF.pdf | |
| VI-B5N-EY | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VI-B5N-EY.pdf | |
| VE-2NM-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W | VE-2NM-CY-B1.pdf | |
| VI-B7T-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VI-B7T-IX-F4.pdf | |
| DEMOS08AC16KIT | MC9S08AC16 Flexis™, HCS08 MCU 8-Bit HCS08 Embedded Evaluation Board | DEMOS08AC16KIT.pdf | |
| 2M804-001-06NF6-7P | M804 7C 7#23 PIN PLUG OM | 2M804-001-06NF6-7P.pdf | |
| BACC45FT22-55S | 55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | BACC45FT22-55S.pdf | |
| 174047-5 | 20 Position Rectangular Housing Connector Plug Blue 0.098" (2.50mm) | 174047-5.pdf | |
| A-TB381-OQ17CV | 17 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | A-TB381-OQ17CV.pdf | |
| 9T06031A1472BBHFT | RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 | 9T06031A1472BBHFT.pdf | |
| RG1608N-3240-B-T1 | RES SMD 324 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608N-3240-B-T1.pdf |