| Manufacturer Part Number: | 1N1204A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 12A Chassis, Stud Mount DO-4 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N1204A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N1204A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 12A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-4 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N1204A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N1204A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N1204A is new and unused, you can buy 1N1204A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N1204A.
| LNC2V332MSEF | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2V332MSEF.pdf | |
| RST 1.6AMMO | FUSE BRD MNT 1.6A 250VAC RADIAL | RST 1.6AMMO.pdf | |
| HM78D-128820MLFTR | Shielded 2 Coil Inductor Array 328µH Inductance - Connected in Series 82µH Inductance - Connected in Parallel 140 mOhm DC Resistance (DCR) - Parallel 2.3A Nonstandard | HM78D-128820MLFTR.pdf | |
| MAX3386ECPWG4 | 3/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | MAX3386ECPWG4.pdf | |
| IR2107S | IC DRIVER HIGH/LOW DRIVER 8-SOIC | IR2107S.pdf | |
| CLU026-1204C1-303H5G3 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CLU026 White, Warm Square | CLU026-1204C1-303H5G3.pdf | |
| SIL40C2-00SADJ-HJ | CONV DC/DC 200W ADJ 40A | SIL40C2-00SADJ-HJ.pdf | |
| ACC35DTAI-S189 | CONN EDGECARD 70POS .100" | ACC35DTAI-S189.pdf | |
| KX15-140KLNL | 140 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle Gold | KX15-140KLNL.pdf | |
| 1863356 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1863356.pdf | |
| RT1206CRE07309RL | RES SMD 309 OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRE07309RL.pdf |