| Manufacturer Part Number: | 1N1190A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9154 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 40A DO5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N1190A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N1190A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 40A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 190°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N1190A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N1190A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N1190A is new and unused, you can buy 1N1190A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N1190A.
| F339X141533MII2B0 | 0.15µF Film Capacitor 330V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial | F339X141533MII2B0.pdf | |
| MKP383522025JKP2T0 | 2.2µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm) | MKP383522025JKP2T0.pdf | |
| T510X477K006ZTE030 | 470µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 30 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T510X477K006ZTE030.pdf | |
| ECS-122.8-S-7S-TR | 12.288MHz ±30ppm Crystal Series 60 Ohm -10°C ~ 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch | ECS-122.8-S-7S-TR.pdf | |
| ELC-09D560DF | 56µH Unshielded Wirewound Inductor 1.1A 130 mOhm Radial | ELC-09D560DF.pdf | |
| ADC3244IRGZ25 | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADC3244IRGZ25.pdf | |
| ATSAM4E16EA-ANR | ARM® Cortex®-M4 SAM4E Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | ATSAM4E16EA-ANR.pdf | |
| 74HC7030D,652 | IC 9X64 FIFO REGISTER 3ST 28SOIC | 74HC7030D,652.pdf | |
| REC10-2412DRW/H2/A/M/SMD | CONV DC/DC 10W 24VIN +/-12VOUT | REC10-2412DRW/H2/A/M/SMD.pdf | |
| VE-252-MU | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | VE-252-MU.pdf | |
| RT0805FRD076R65L | RES SMD 6.65 OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRD076R65L.pdf | |
| RMC44DRAI | CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD | RMC44DRAI.pdf | |
| D38999/20JH35HD | 100 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20JH35HD.pdf | |
| CMF70274R00FKRE | RES 274 OHM 1.75W 1% AXIAL | CMF70274R00FKRE.pdf |